JAK PRAWIDŁOWO ZAMONTOWAĆ FOTELIK W SAMOCHODZIE?

Zanim zaczniesz montować fotelik, sprawdź czy jest odpowiednio dobrany dla Twojego dziecka (wzrost, wiek, waga) i czy spełnia odpowiednie normy BEZPIECZEŃSTWA (Europejska Norma Bezpieczeństwa ECE R44–03 lub ECE R44–04; testy zderzeniowe).

Należy bardzo uważnie przeczytać instrukcję obsługi fotelika GRACO i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Fotelik należy przymierzyć do samochodu, może się okazać, że nie jest odpowiednio dopasowany do samochodowej kanapy, rozwiązaniem w takiej sytuacji może się okazać baza GRACO ISOFIX.

Najbezpieczniejszym miejscem na zamontowanie fotelika jest środkowy fotel tylnego rzędu. W ten sposób dziecko będzie najmniej narażone na obrażenia w przypadku uderzeń bocznych.

UWAGA! Środkowego miejsca nie możemy wybrać, gdy nie jest wyposażone w mocowanie GRACO ISOFIX lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa!

Specjaliści zalecają, żeby jak najdłużej dziecko jeździło tyłem do kierunku jazdy (do osiągnięcia wagi chociaż 13 kg lub wieku przynajmniej 12 miesięcy) dzięki takiemu rozwiązaniu gwałtowne przeciążenia mniej oddziałują na głowę i szyję dziecka.

Eksperci odradzają montowanie fotelików z przodu. Jeśli jest to konieczne, należy wtedy wyłączyć poduszkę powietrzną i możliwie najdalej odsunąć fotel do tyłu.

Najłatwiej mocuje się foteliki wyposażone w ISOFIX. Jest to międzynarodowy znormalizowany system montowania. Większość samochodów wyprodukowanych w 2006 r. ma zamontowane uchwyty tego typu (mogą być schowane pod osłoną lub oparciem tylnej kanapy).

Jeśli dziecko podróżuje przodem do kierunku jazdy, oparcie fotelika powinno przylegać do oparcia fotela pojazdu.

Niektóre z fotelików Graco można osadzić na bazie. Jest to podstawka, którą montujemy w pierwszej kolejności. Kładziemy ją na siedzeniu i przyczepiamy do uchwytu ISOFIX.